18 Eylül 2012 Salı

PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V) 'İN ZEVCESİ - HZ.ZEYNEP (R.A)


PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V) 'İN ZEVCESİ
 HZ.ZEYNEP (R.A)


 HZ.ZEYNEB BİNTİ HUZEYME (R.A)

 

Müminlerin annesi...

İsmi Zeyneb. Lakabı Ümmül-Mesakin fakirler anası.

İlk evliliği Abdullah Ibn-i cuhuş ile olmuş. Hicretin 3. yılında Uhud gazasında beyi şehit olunca, aynı sene Resulullah ile nikahlanlandı. Ancak bu birliktelik üç ay sürdü. ahiret seferine çıktı. Hz.Zeyneb, Hz.Haticeden sonra Resulullahın hayatta iken vefat eden ilk hanımıdır.Vefat ettikleri zaman, 30 yaşlarındaydı.

Cenaze namazını bizzat Peygamber Efendimiz (s.a.v) kıldırdı. Baki mezarlığına defnedildi. Gerek Cahilliye, gerekse İslami dönmede fakirlere çok acıdığı, onlara karşı merhametli ve şefkatli davrandığı, karınlarını doyurup sadaka verdiği için Ümmül-Mesakin diye isimlendirilmişti.

İslamın belki de hicretin üçüncü yılından itibaren yayılmasında oynadığı küçümsenmeyecek bir rolü bulunmaktadır. Hz.Zeynebin kabilesi Amir b.Sasa, o dönem Arabistanın en kuvvetli kabilelerinden biri idi. Bu kabilenin İslam ile olan münasebetleri, hicretinüçüncü senesinde, müslüman tebliğcilerin şehit edilmesi edilmesi ve bilahere bu kabileden iki müslümanın bir müslüman tarafından islamı kabul ettiklerini bilmeden öldürülmesi üzerine acıklı bir şekilde bozulmuştu. Bu büyük kabilenin İslama karşı taşıdığı düşmanlığın devam etmemesi için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Bu sebeple daha önve evlenip, dul kalmış olan ve menvi tesiri herkes tarafından kabul edilen Zeyneble evlenen Resulullah bu düşmanlığı ortadan kaldırmayı hedeflemişti. Böylece o kabilenin, islam'a karşı olan kin ve düşmanlığı de bir ölçüde hafifletilmiş olacaktı.

Hz.Zeynep binti Hüzeyme hakkında 3 aylık kısa birsüre içinde bizlere intikal eden pek fazla bir şey bulunmamaktadır.
Kaynak , Kadın Sahabiler,http://www.harbiforum.org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder