26 Kasım 2012 Pazartesi

Ertuğrul Gazi (1188-1281) / Osmanlı Padişahları


ERTUGRUL GAZI (1188 – 1281)

Uç beyi olarak hüküm sürmüstür. Hükümranlik süresi Osmanoğullari’nin en uzunudur. Babasi Gündüz Alp, annesi Hayme Ana (Haymana)dir. Babasinin ölümü üzerine Ertuğrul Bey babasinin yerine geçti. Ailesinin bir kismi Ahlat’ta kaldi. Malazgirt Meydan Savaşi’ndan sonra Kayı Boyu’nun bir kısmı Ankara’nın batısındaki Karacadağ yöresine yerleştirilmislerdir.
Yassiçemen meydan muharebesinde Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat lehine yararliklar gösterdi. Selçuklu Sultani, Kayı Beyi’ne Bizans sınırında 1000 kilometrekarelik bir toprağı Bizans’a karsi sınırı savunmak ve ileriye götürmek göreviyle verdi.
13. asır ortalarinda Ankara’nin batisindan göç edip Sögüt ve Domaniç’i ele geçiren Ertugrul Bey idaresindeki Kayi asireti,400 çadir halkindan olusuyordu.Bugünkü Kütahya-Bursa-Bilecik illerinin sinirlarinin birlestigi bölgedeki topraklari beyligine “yurt” tuttu.Sögüt Kasabasi’nin fethinden sonra beylik merkezini Sögüt’e tasidi. Ölümünde Bizans’tan yaptigi fetihlerle topraklarini 4.800 kilometrekareye çikarmisti.
Osmanli Devleti’nin temellerini atan Ertugrul Gazi,Oguzlarin Kayi Boyu’na mensup olup Selçuklularin uç beyi degildir.Selçuklu Türkiyesi’nin Bizans sinirinin kuzey kesiminden sorumlu büyük uç beyleri olan Çobanogullari’na taabi olmustur. Ancak oglu Osman Bey 1300 yili basinda büyük uç beyi olup,artik dogrudan dogruya Selçuklu Sultani’na baglanmistir.
Oglu Osman Gazi’ye yaptigi vasiyeti ile alti asir boyunca ayakta kalacak olan bir devletin idarecilik ruhunun temellerini atmistir.Ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Ertugrul Gazi’nin 90 yasindan fazla oldugu halde (1281-1288) tarihleri arasinda Sögüt’te vefat ettigi bilinmektedir. Türbesi Bilecik ili sinirlari içerisinde olan Sögüt Ilçesi’ndedir.
Sögüt ilçesi’nde her yil Ertugrul Gazi’yi anma törenleri yapilmaktadir.Orhan Saik Gökyay’in tesbitine göre Dede Korkut kitabinin önsözünde su kayit yer almaktadir:
“Korkut ata ayitti,ahir zamanda hanlik gerü Kayi’ya dege, kimesne ellerinden almaya,ahir zaman olup kiyamet kopunca. Bu dedügü Osman neslidür, isde sürilü gideyorur.”

Kaynak;http://www.sanalbilgin.net/ertugrul-gazi-1188-1281/#more-646

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder