26 Kasım 2012 Pazartesi

Sultan Üçüncü Osman (1754-1757) / Osmanlı Padişahları


SULTAN ÜÇÜNCÜ OSMAN (1754 – 1757)

III. Osman (Osmân-ı Salis), (d. 2 Ocak 1699 – ö. 30 Ekim 1757). 25. Osmanlı padişahı ve 104. İslam halifesidir. II. Mustafa’nın (1695-1703) oğlu ve I. Mahmud’un (1730-54) kardeşidir. Annesi bir sırptır ve asıl adı Mari olan Şehsuvar Sultan’dır. Hükümdarlık dönemi 1754-1757 yılları arasıdır.
Babası tahttan indirildiği sırada henüz dört yaşındaydı. Babasının ölümünden sonra Edirne’den İstanbul’a getirilen III. Osman, 17. yüzyıldan itibaren uygulanan şehzadelerin sancaklar yerine sarayda yetiştirilmesi gereği Topkapı Sarayı’nda Şehzadegan Dairesi’ne kapatıldı ve burada 51 yıl kapalı kaldı. İyi bir eğitim almış, kendini yetiştirmişti. Yumuşak karakteri olmasına karşın, çabuk kızar ve sinirli hareket ederdi.
Şefkat ve merhamet sahibi, özellikle yalanı ve rüşveti sevmeyen bir insandı. Ağabeyi Sultan I. Mahmut’un aksine müziği sevmez ve kadınlara iltifat etmezdi.
Sultan Üçüncü Osman’ın musikiden nefret ettiği için bütün müzisyenleri saraydan uzaklaştırdı. Sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmak istemediği için ayakkabılarına demir ökçeler taktırmıştı. Ökçelerden çıkan sesi duyan cariyeler padişahın geldiğini öğrenip yoldan çekiliyorlardı.[4] 2 yıl, 10 ay, 18 gün saltanat sürmüş ve bu süre içinde yedi tane veziri azam değiştirmiş, dönemi boyunca içte ve dışta barış ve huzur yaşanmıştır. 30 Ekim 1756 tarihinde şirpençeden dolayı vefat etmiş ve Yeni Cami Turhan Valide Sultan türbesine defnedilmiştir.
Döneminde Yapılan Bazı Eserler
İstanbul’da mimari çalışmalara devam edilmiş, I. Mahmut döneminde yapılmaya başlanan Nuruosmaniye Camii tamamlanmıştır.
Bunun dışında Üsküdar’da İhsaniye Camii ve İhsaniye Mescidi’ni yaptırdı. Caminin yanına medrese, kütüphane, imaret, sebil ve çeşme de yaptırıp tamiratı ve masraflarının karşılanması için vakıflar tesis ettirdi.
Midilli Adası Siğrî Limanı’nda, Malta korsanlarına karşı bir kale inşa edilerek tahkim edildi.
Babıâlî’nin inşası tamamlandı.
Osmanlı Devleti’nin ilk deniz feneri olan Ahırkapı Feneri de III. Osman devrinde yapıldı.
Ailesi
Emirhan Sultan Hazretleri Ömer Efe Sultan
Eşleri
1. Leyla Sultan
2. Zevki Sultan
3. Ferhunde Emine Sultan

Kaynak;http://www.sanalbilgin.net/24-sultan-ucuncu-osman-1754-1757/#more-737

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder